bool(true) bool(false) bool(false)

Dom za starije osobe Labin

natječajni rad

Elderly persons house in Labin

a competition entry


Kompleksna morfologija terena kojeg karakteriziraju dvije udoline (vale) u njegovom centralnom dijelu, postala je srž projektnog rješenja. Objekt se ne opire prirodnim karakteristikama parcele, već navedene elemente prisvaja, koristi i potencira. Ostvaruju se mogućnosti izravne komunikacije s novoplaniranim parkom, te se poštuje i aktualizira tradicija korištenja i obrađivanja istarskih vala.

Eng.-missing

Zgrada je zamišljena kao šetnica koja se prilagođava terenu, obrubljuje i zatvara postojeće udoline pretvarajući ih u interne vrtove. Povlačeći se od ceste, da bi bolje opasala valu prema jugu stvara se ulazni trg urbanog karaktera na koji su orijentirane sve uslužne djelatnosti unutar doma. Prema zapadu središnji se dio zgrade povlači te stvara vanjski prostor za korisnike doma prema parku. Na taj se način stvara centralni volumen koji dijeli sjevernu i južnu valu ali spaja sjeverni i južni dio građevine. U centralnom dijelu građevine smješteni su svi zajednički prostori za korisnike doma: dnevni boravak, blagovaonica, krovna terasa i sl.

 

Prva etaža

..

First floor

Ulazni hall smješten je na koti +237 te se laganim nagibom putem uprave i uslužnih djelatnosti u sjevernom traktu te radne terapije i ambulante u južnom traktu nastavlja na prostore pojačane njege, koji se organizirani u jednotrakt polako spuštaju i obrubljuju doline. U najnižoj točki pojačana se njega spušta na kotu +234 te putem paserele ostvaruje izravnu vezu s prostorom blagovaonice. Iz blagovaonice laganim se padom pristupa prostorima dnevnog centra na jugu i gospodarskim prostorima na sjeveru. Na prostore dnevnog centra nadovezuju se prostori stambenog dijela, koji se zahvaljujući prilagodbi zgrade terenu nalaze svi u prizemlju.

 
Druga etaža

Second floor

..

U najnižoj točki stambeni se dijelovi zgrade susreću u centralnom ostakljenom volumenu na koti +231, gdje je smješten dnevni boravak stanara s izlazom u doline. Vale su zamišljene kao vrtovi korisnika doma, s ciljem da se korisnicima i zaposlenicima ponudi mogućnost organizacije radne terapije na otvorenom, raznih manifestacija i odmora. Urbana poljoprivreda kao radna terapija posebno je učinkovita u stvaranju osjećaja zajedništva. Prema anketi Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije 40% osoba starije životne dobi obrađuje vlastiti vrt.

 

Treća etaža

..

Third floor

Centralni se prostor zgrade razvija u tri etaže međusobno povezane vertikalnim komunikacijama. Iz prostora dnevnog boravka osigurana je veza s ulaznim holom koji se otvara na vanjsku krovnu terasu na koti +241. Preko terase osiguran je pristup zelenom krovu koji vraća parku oduzetu šetnicu s koje je dominantan pogled na stari grad Labin.

 

Lokacija novoplaniranog parka sadrži vrijedne biljne vrste ali i elemente istarskog krajolika poput vala, suhozida i prirodnih stjenovitih formacija. S obzirom na ograničeni budžet i želju da se očuva poludivlji karakter određenih dijelova parka, idejno rješenje predlaže formiranje sistema koji se sastoji od uređenih staza (infrastruktura), funkcionalnih vala i divljih klastera.

Projektno rješenje poseban naglasak stavlja na faznost izvedbe parka gdje se predlaže postavljanje osnovne infrastrukture (rasvjeta, navodnjavanje i sl.) prilikom izvođenja glavne staze koja bi kasnije poslužila kao kralježnica za budući razvoj. Staza je širine 8 m te se sastoji od „ funkcionalnih traka“; sportske, dječje i šetnice. Funkcionalne se trake prilagođavaju korisnicima vrstom podloge i rekvizitima. Uz centralnu stazu u prvoj fazi predlaže se izvedba osi koja spaja novoplanirano parkiralište Doma za starije sa jugoistočnim dijelom parka. Osim osi koje se protežu u smjeru sjever – jug, predlaže se i izvedba sekundarnih poprečnih staza koje povezuju osnovne osi. Veza Doma za starije sa Domom zdravlja osigurana je šetnicom koja se protežne manje strmim dijelovima parcele.

 

U prvoj fazi planira se uređenje funkcionalne „dječje vale“ uz postojeći park Doma zdravlja, vale „urbanog vrta“ u blizini Doma za starije i sportsko rekreativne vale na sjevernom kraju parka. Uz centralnu stazu osmišljene su i manje rekreativne zone. Na logičkom razmaku od matičnih funkcionalnih vala postavljaju se površine za igru, površine za odmor i površine za vježbanje.Radi očuvanja prirodnih posebnosti veći dio parka sačuvati će se u sadašnjem obliku s obvezom minimalnog održavanja posebice u blizini staza. Divlji klasteri odjeliti će se od staza zelenim ogradama.