bool(false) bool(true) bool(false)

Razgovor s Ivonom Orlić

petak, 24.01. u 19 sati

Discussion with Ivona Orlić

Friday 24.01. at 7 PM


22.01.2014.

Kako se istarski regionalni identitet koristi u turističkoj industriji? U kojoj mjeri je to povezano sa političkom dominacijom IDS-a? Gdje se ti procesi prelamaju u slučaju Poreča i kakav je odgovor građana na to? O ovim i sličnim temama razgovarat će se u prostorima pulske zadruge Praksa sa etnologinjom dr.sc.Ivonom Orlić, autoricom knjige "Istra kroz tri generacije". Razgovor moderira politologinja i novinarka Sniježana Matejčić, aktivistica Centra za građanske inicijative u Poreču.

 

foto: Ivona Orlić

Više o samoj knjizi:

Ova knjiga predstavlja izmijenjenu i znatno skraćenu verziju mojega doktorskog rada. Odabir teme, koja problematizira turizam s kulturno antropološkog polazišta, motiviran je mojim osobnim iskustvom. I sama sam radila u turizmu u Istri, iznajmljivala sam apartmane, spremala hotelske sobe, čistila bazene, prodavala u turističkim kampovima. Osjećala sam svoj grad zimi, gubila ga u masi turista ljeti. Započela sam raditi za vrijeme ljetnih praznika još kao osnovnoškolka, naravno zahvaljujući turizmu. Koliko sam dobila, a koliko izgubila, koliko smo promjena posljednjih desetljeća doživjeli moj grad Poreč i ja i moje novo mjesto stanovanja – selo Musalež pored Poreča? Kako se mijenjao odnos prema turistima, koliko su se promijenile navike i načini življenja rezidentnog stanovništva? Što je ostalo isto? Je li išta ostalo nepromijenjeno i u materijalnom i u duhovnom pogledu? Koje je promjene donijelo novo poglavlje u istarskoj povijesti? Koje su promjene zahvatile Istru s obzirom na različite razine identifikacije, posebice regionalne nakon raspada Jugoslavije, osamostaljenjem Hrvatske i jačanjem regionalizma? To su pitanja o kojim želim promišljati i ponuditi odgovore u ovoj knjizi. (str.13)

Znanstveno zanimanje za regionalni identitet Istre dijelom je potaknuto pozicioniranjem političke stranke Istarskog demokratskog sabora (u daljnjem tekstu IDS) na hrvatskoj političkoj sceni, kao jedine regionalne stranke koja postiže tako veliki uspjeh kod birača da je svojevremeno bila, a i trenutačno se nalazi, u vladajućoj koaliciji na nivou države. IDS bazira svoje postojanje, između ostalog, na multietničkim i multikulturalnim povijesnim odrednicama Istrijana. Politička stranka u jednom trenutku, početkom devedesetih godina prošlog stoljeća, poprima obilježja političkog, ali i kulturnog pokreta koncipiranog na istrijanstvu s kojim se poistovjetio statistički značajan dio stanovništva. (str.21)

 

foto: Tuša

O autorici:

Ivona Orlić rođena je 1971. godine u Puli, gdje je završila srednju školu COUO “Branko Semelić”, smjer predškolski odgoj. Na Pedagoškom fakultetu u Rijeci 1996. godine diplomirala je pedagogiju i organizaciju kulturnih djelatnosti. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2004. izradila je magistarski rad naslovljen Franci Blašković i konstrukcija suvremenog istarskog identiteta. Na istom je fakultetu 2011. godine doktorirala s temom vezanom uz regionalni identitet i turizam. Kao istraživačica bila je uključena u dva znanstveno istraživačka projekta, objavila je dvadesetak radova te izlagala na domaćim i inozemnim znanstveno-stručnim skupovima. U središtu njezina istraživačkog interesa su regionalni identitet, edukacija, antropologija turizma i popularna kultura. Objavila je dvije knjige Slatka Istra u Vižinadi (2006) i Poznati Porečani kad su bili mali (2009) i slikovnicu Djed Mraz u Poreču (2006). Radila je u osnovnim i srednjim školama u Istri, danas je zaposlena kao kustosica u Etnografskom muzeju Istre/Museo etnografico dell’ Istria. Članica je: Hrvatskog etnološkog društva, Društva Naša djeca Poreč, Ljetne škole znanosti pri Znanstveno-edukacijskom centru Višnjan, Jedriličarskog kluba Horizont Poreč. Dobrovoljna je davateljica krvi, bavi se fotografijom i voli plivati. Godine 2012. položila je za boat skippera.